TIPAŘINA: Práce bez práce… a v Bitcoinech?

Když se pokusíte v internetovém vyhledávači najít termín TIPAŘ, tak s výsledky moc spokojeni nebudete. O co vlastně jde a proč se o této pracovní pozici dnes tak mluví? Jakou činnost tenhle tajemný druh vykonává a jak je možné, že si vydělá „za nic“ i desítky tisíc?

O tipařině neboli systému doporučování klientů, nebylo napsáno v českých luzích a hájích mnoho. V západním světě je tato nenápadná činnost, nebo chcete-li nenápadný pracovní úvazek, známá od dob vzniku prvních obchodních institucí (v podstatě od doby vzniku výměnného obchodu, dědečka barterování).

O co vlastně jde?

Definice: Jedná se o jednoduché předání informace, tedy kontaktu na vytipovaného potencionálního klienta (žadatele o půjčku).

U nás v Česku je slovo tipař nejčastěji spojováno s činností realitního trhu, protože nabídek na práci formou tipování nemovitostí na prodej, je v současné době (realitní bubliny) žádoucí. Na západě tomu není jinak, leč tam je tipařina spojována více se světem financí, konkrétně bankovního i nebankovního sektoru. Tipař tedy doporučuje potenciální klienty, žadatele o úvěr a zprostředkovatel úvěru vyplácí tipaři, jako protiplnění, odměnu/provizi v dané procentuální výši. Záleží pak jen na tipaři, kolik si vydělá.

ČTĚTE TAKÉ: Myslíte si, že umíte byznys angličtinu? Tak určitě….

Jak říkají finančníci, je to jednoduchý způsob rozšíření distribuční sítě o „mouth-to-mouth“ externí pracovníky, protože kvalita ústně doporučeného klienta je vždy vyšší. Taky právě proto mají ty největší banky i nebankovní společnosti takový úspěch. A co je na tom nejvtipnější? Tipařem může být skoro každý, stačí k tomu opravdu málo.

Existují vlastně dva přístupy k tipařině, pokud je propojíte, nemůže se stát, že byste nic nevydělali. Protože je tato kombinace to nejefektivnější, co v tipařině můžete udělat. První přístup je proaktivní zjišťování „finančních potřeb“ ve svém nejbližsím okolí a přes kamarády i potřeby jejich kamarádů. Druhý, méně osobní přístup je založený na anonymitě a celkově je zaměřený na online svět než na ten analogický.  Tady nastupuje na řadu již samotné zakládání webových mikrostránek s nabídkami úvěrů (nebo prodeje realit).

Kdo je ideální tipařem?

To je přeci každý, dá se říci. Leč existují určité pracovní odvětví, které mohou mít k tipařině blíže. Je jím například oblast financí, pojišťovnictví nebo realit. Tito profesionálové o této jednoduché možnosti přivýdělku vědí a moc se o ní nikde nezmiňují. Proč? Právě proto, že Vy můžete být jejich potenciální konkurence.

ČTĚTE TAKÉ: Nedostali jste podnikatelksou půjčku? Bankou to nekončí

Druhou nejrozšířenější skupinou obyvatel Čech, kde tipaře najdete v hodné míře, jsou maminky. Ano, přesně tak, maminky. Ty patří mezi druhé nejúspěšnější a nejefektivnější tipaře u nás (hned po finančnících). Dá se s nadsázkou říci, že maminky jsou zvláštním živočišným druhem ve světě doporučení a tipařů. Na sociálních sítích, a hlavně na diskusních fórech určených právě pro maminky na mateřských dovolených a dalších přidružených komunitních webů, se právě šikovné tipařky scházejí. Vzhledem k informačnímu přehledu jejich komunity, jsou právě maminky nejsilnější distribučním kanálem, a hlavně velkou podporou každé firmy.

O třetí pozici v sektoru tipařů, se dělí studenti a lidé důchodového věku (těm např. vnuci/tipaři pomáhají babičkám s landing pages a zajišťují tak touto pomocí prarodiči ideální přivýdělek k mrskému důchodu). Ze studentů je nejvíce tipařů (překvapivě) ze škol s ekonomickým vzděláním.

ČTĚTE TAKÉ: Pojištění schopnosti splácet: Pomoc nebo levárna?

Je to práce bez práce?

V podstatě ano, dokonce tato pracovní činnost nevyžaduje zádní elementární vzdělání. Tudíž funkci tipaře, kterého například dělá vzdělaný finanční poradce, může dělat i člověk, které nemá patřičné vzdělání. Nejdůležitější věcí v tomto případě jest informace, kdo a kolik potřebuje půjčit na úvěr. Když tuto informaci předáte společnosti, kterou hledáte, tak vám vyplatí provizi. Na internetu narazíte na několik tipařských nabídek (ať z realitního nebo finančního sektoru), ale dle velikosti poskytovatele nebankovních úvěrů, nejvýhodnější zřejmě naleznete ZDE. Pokud si dáte tu práci a projdete nabídky tipařiny na českém internetu, zjistíte, že jejich nabídka je asi nejjasnější. A navíc, je potřeba jim připočítat kladné body za způsob vyplácení provizí. Jako první společnost, je schopna vyplácet provize tipařů v Bitcoinech a to je při jeho dnešním kurzu zajímavé.

ČTĚTE TAKÉ: Kontrola z berňáku: Víte jak se (s)chovat?

Výhody tipařiny:

– zajištěna anonymita
– jednoduchá práce
– nemusíte dojíždět za prací
– bez požadavků na vzdělání
– volná pracovní doba
– motivační ohodnocení práce
– bez zbytečné administrativi
– žádné závazné smlouvy
– časové nároky: nula, nula, nic
– rychlé peníze
– nemusíte mít licenci ČNB
– vhodné pro VŠECHNY – studenti, maminky na mateřské, důchodci

Nevýhody

– jako každý výdělek se musí danit
– nutné vynaložit alespoň základní obchodní aktivitu

ČTĚTE TAKÉ: EU strašák GDPR: Vše, co o něm musíte vědět

Pokud si tedy chcete přijít na slušný přivýdělek k výplatě, stačí následovat tyto kroky a vyzkoušet  tipařinu třeba právě u největšího poskytovatele nebankovních úvěrů u nás:

Jak se stát tipařem?

 1. Klikněte ZDE
 2. Do formuláře vyplňte údaje o zájemci a o vás.
 3. Zvolte formu vyplacení provize, tedy máte na výběr mezi fakturou a Bitcoinem.
 4. Na vámi uvedený email přijde zpráva s odkazem, kde si budete moci kontrolovat stav žádosti o úvěr.
 5. Pokud bude úvěr schválen, dostanete na emailový kontakt informaci, že můžete vystavit fakturu na vaší provizi.
 6. Zkontrolujte váš bankovní účet nebo bitcoinovou peněženku.
 7. A je to, stali jste se tipařem a peníze jsou vaše
ČTĚTE TAKÉ: Podnikatelská rizika při tvorbě firemní identity

A proč se tipařem stát?

 • nulové požadavky na odbornou praxi
 • žádné závazné smlouvy
 • časové nároky? 0!
 • „easy“ money
 • bez licence ČNB
 • minimální administrativa

Autor: -pis-
Zdroj foto: shutterstock.com/ acema.cz