NÁVOD: Jak založit firmu a neskončit v Bohnicích?

Podnikat může v této době téměř kdokoli. Nové firmy nám taky rostou jako houby po dešti. Pokud se i vy cítíte, jako budoucí člen 30 pod 30, objevili jste díru na trhu, nebo už vás štve neustále poslouchat rozkazy někoho nad vámi, není nic jednoduššího, než si založit vlastní firmu. Alespoň se to tak může zdát. Víte, co všechno je pro založení společnosti potřeba?

Pokud máte čistý trestní rejstřík, spoustu odvahy a dostatek volného času, jste ideální adept na začínajícího podnikatele. I přes to, že podle průzkumu CRIF – Czech Credit Bireau vzniklo za první polovinu roku 2017 nejvíce firem v historii (téměř 17 tisíc), založit si vlastní společnost je složitější, než se může na první pohled zdát. S čím vším si nechat pomoct, který typ společnosti si vybrat, a jaké jsou její formální náležitosti? To vše se dozvíte v následujícím článku. Nejdříve vám ale musíme položit důležitou otázku: Jak velký jste masochista?

Hned ze začátku je potřeba se zamyslet nad tím, kolik práce a času chcete nad zakládáním své budoucí společnosti strávit. Než se totiž rozeběhnete po úřadech, zkuste vzít v potaz i jednodušší varianty, jak firmu získat.

ČTĚTE TAKÉ: EU strašák GDPR: Vše, co o něm musíte vědět


Za peníze je všechno k mání

Existuje řada právních kanceláří, či specializovaných společností, které s radostí založí firmu za vás. Častokrát nabízí tyto firmy služby vlastního notáře, zařídí vám pronájem sídla společnosti, nebo se navíc postarají i o vaše účetnictví, či administrativu. Nad fixní poplatky, které byste dali za vyřízení celého papírování vás to ale bude stát ještě o pár tisíc navíc. Cenu za celý servis (který obsahuje také notářský zápis, vyřízení živnostenského oprávnění atd.) lze najít přibližně od 7 tisíc korun, častokrát se to odvíjí podle toho, zda si u kanceláře také pronajmete sídlo společnosti, či si sídlo zařídíte sami. “Založení společnosti s naším sídlem je pouze za cenu úředních či notářských poplatků, zde jde tedy náš zisk pouze ze sídla. Proto, abychom měli i nějaký zisk bez našeho sídla, je cena navýšena. Našemu klientovi se vyplatí mít u nás sídlo jednak z důvodu určitého soukromí. Hlavní a ojedinělou výhodou je ale možnost sídla plně využívat,” říká Dušan Pivoňka, ředitel a manažer pro klíčové zákazníky společnosti Companies and Offices a.s.. Některé právní kanceláře, či společnosti sídla nabízí pouze “na papíře” a klient pak nemá možnost využívat zasedací místnosti, či kanceláře pro provoz své společnosti.

Ready made společnost

Jako další možnost, kterou byste měli zvážit, než se vydáte na pouť po čekárnách jednotlivých úřadů, je koupě již založené společnosti, rovnou připravené k podnikání. Jedná se o variantu, při které nemusíte dělat prakticky vůbec nic, ale za kterou si na druhou stranu nejvíce připlatíte. Některé firmy se živí zakládáním nových společností, s již složeným základním kapitálem, vybraným názvem a sídlem. Vám potom pouze stačí, vybrat si společnost, která se hodí vašim potřebám, od firmy jí koupit a nechat si jí na sebe přepsat. Cena se odvíjí od základního kapitálu, který je ve společnosti složený, stáří a typu společnost. Pohybuje se většinou od 10 tisíc, jednoduše ale seženete i společnosti za 50 tisíc.

ČTĚTE TAKÉ: Kontrola z berňáku: Víte jak se (s)chovat?

 

Založit si firmu online

Poslední možnost, pokud si nechcete připadat jako v pohádce o slepičce a kohoutkovi a chcete si ušetřit nějaké ty nervy, je založení společnosti online, přes server www.zalozfirmu.cz. Tato veřejně prospěšná společnost nabízí díky financování z dotačních a grantových programů pro rozvoj podnikání nulové poplatky za založení. “Služba je bezplatná, uživatelé hradí pouze zákonné poplatky, které se platí jednotlivým úřadům za založení společnosti. Výše těchto poplatků závisí na struktuře společnosti (druhu zakládací listiny, počtu společníků/jednatelů, výši kapitálu apod.). Začíná na ca 5.000 Kč + DPH, v běžných případech většiny zakládaných společností pak činí ca 6.200 Kč + DPH,” říká Petr Čížek, manažer projektu.

Jít do toho na vlastní pěst

Pokud vás však ani jedna z výše zmíněných možností nenadchla, a nebo jste fanoušek  sebepoškozování a máte pocit, že pár týdnů byrokratické agonie vám udělá dobře, čtěte dále. V následujících řádcích vám poskytneme pár základních rad, kterých byste se při zařizování své nové firmy měli držet.

ČTĚTE TAKÉ: Pojištění schopnosti splácet: Pomoc nebo levárna?

Jaký typ společnosti je pro vás nejlepší? Existuje sedm druhů společností, které si můžete založit:

Společnost s ručením omezeným

Nejčastější typ společnosti, za kterou ručí všichni společníci stejně – avšak pouze do výše základního kapitálu, který do společnosti při zakládání vložili. Firma se také může označovat zkratkou „spol. s r.o.“ nebo „s.r.o.“. Ručit může společnost kapitálem již od 1 koruny. Častokrát se ale doporučuje složit na začátek větší sumu (běžně se skládá 100 tisíc), kvůli větší důvěryhodnosti firmy na trhu. Podíl na řízení společnosti, stejně jako podíl na výdělku společnosti, určuje společenská smlouva, sepsaná při založení. Jednatelů může být libovolný počet, začínající u jednoho člověka.

ČTĚTE TAKÉ: RÁDCE: EET vs. Ojedinělý příjem


Akciová společnost

Společnost, jejíž kapitál je rozdělený na určitý počet akcií, se nazývá akciová společnost. Počet, hodnota, forma i druh akcií určují stanovy, které musí být sepsány při zakládání společnosti. Stanovy také určují, zda je společnost založena s veřejnou nabídkou akcií (při které má kdokoli možnost koupit část akcií ve společnosti), či nikoliv. Od toho se také odvíjí základní kapitál společnosti. Při veřejné nabídce je minimální základní kapitál určen na 20 milionů korun, pokud společnost veřejný úpis nemá, stačí k založení 2 miliony. Všichni akcionáři (držitelé akcií) se podílejí na řízení společnosti a na zisku ze společnosti podle poměru držených akcií.

Veřejná obchodní společnost

Sestává se z dvou a více společníků, kteří za dluhy společnosti ručí vlastním majetkem. To je oproti s.r.o. velkou nevýhodou, protože můžete při krachu společnosti přijít o všechno. Na druhou stranu, pro založení v.o.s. (nebo také “veř. obch. spol.”, či při uvedení jména jednoho ze společníků stačí označení „a spol.”) není potřeba složení žádného základního kapitálu. Stejně jako u s.r.o., společnost vzniká sepsáním společenské smlouvy.

Komanditní společnost

V tomto typu společnosti ručí za případné dluhy dva typy společníků: tzv. komanditista, ručící pouze v omezené míře a tzv. komplementář, ručící neomezeně. Ve společnosti musí být minimálně jeden společník od každého typu. Podíly se určí podle poměru vkladů jednotlivých společníků. Komanditní společnost může být označována také zkratkami “kom. spol.”, nebo “k. s.”. Pokud společenská smlouva neurčí jinak, rozhoduje se na vedení společnosti hlasováním – komanditisté i komplementáři hlasují zvlášť.

ČTĚTE TAKÉ: Podnikatelská rizika při tvorbě firemní identity


Družstvo

Společenství pro neuzavřený počet osob, založené na vzájemné podpoře v daném okruhu podnikání. Mimo obchodní družstva, všichni jistě známe družstva bytová, či sociální. Rozhodnutí na aktivitě družstva se vynáší na družstevních schůzích. Firma se označuje názvem “družstvo”.

Dále je zde ještě možnost založení evropské obchodní společnosti: Evropské (akciové) společnosti, či Evropského hospodářského zájmového sdružení.

Co všechno budete muset oběhat?

Pokud jsme vás od založení vlastní společnosti stále neodradili, zde se dozvíte formální náležitosti, které si budete muset zajistit. Poradíme vám, jak si založit společnost s ručením omezeným, protože je to nejoblíbenější forma podnikání. Ostatní druhy společností se mohou lišit v drobných odchylkách, spoustu práce na zakládání ale budete mít prakticky všude.

Název firmy

Nejprve je potřeba pro novou firmu najít správné jméno. Nejde však pouze o to, co si napíšete na vizitku. Výběr jména by měl splňovat pár základních podmínek. Jméno nesmí být již používané (existenci si můžete ověřit například v obchodním rejstříku. Zároveň by mělo jít o název, který bude dobře zapamatovatelný, bude vás odlišovat od konkurence a bude jasně a stručně vyjadřovat podstatu vaší činnosti. V neposlední řadě si také nezapomeňte prověřit, zda je pro tento název volná internetová doména. I když se vám to na první pohled třeba nemusí zdát, dostupnost vaší firmy online má v dnešní době vysokou prioritu a mohlo by vás to stát peníze navíc.

ČTĚTE TAKÉ: BONUSY čerpacích stanic pro PODNIKATELE


Sídlo firmy

Jedna z věcí při zakládání společnosti, kterou budete muset doložit, je smlouva o poskytnutí sídla se souhlasem majitele nemovitosti. K tomu je také potřeba doložit výpis z katastru nemovitostí, kde je budova se sídlem společnosti zapsána. Nejen od názvu, či základního kapitálu ale také od sídla firmy se odvíjí důvěryhodnost firmy. Sídlo by mělo odpovídat charakteru firmy. Posuďte sami, najali byste si na právní služby spíš firmu sídlící kdesi na vesnici v Jižních Čechách, nebo na Praze 1?

Základní kapitál

Jak už jsme si řekli, s.r.o. ručí svým základním kapitálem. Další dokument, který tak musíte doložit, je smlouva o běžném účtu pro vaši živnost (od toho se pak také odvíjí celé účetnictví), prohlášení správce vkladu a potvrzení banky o splacení základního kapitálu.

ČTĚTE TAKÉ: COWORKING: Známe nejlepší místa v PRAZE a BRNĚ


Živnostenské oprávnění

Když budeme brát v potaz tu nejjednodušší variantu, kdy podnikáte na živnost volnou a nemusíte tak k získání živnostenského oprávnění ještě zařizovat koncesi, odpovědné osoby a další dokumenty, stále musíte získat výpis ze živnostenského rejstříku a mít vyplněný formulář ohlášení živnosti na ŽÚ.

Formulář registrace k daním

Další zastávkou bude Finanční úřad, kde musíte svou budoucí firmu zaregistrovat k daním pomocí formuláře registrace k daním.

Společenská smlouva

Jak jsme si již zmínili výše, pokud je vás v podnikání více, musíte při zakládání společnosti sepsat společenskou smlouvu. V případě pouze jednoho zakladatele se jedná o zakladatelskou listinu. Dokument musí obsahovat tyto náležitosti: název firmy a sídlo společnosti, počet společníků a jejich základní údaje (jméno a bydliště, v případě právnické osoby sídlo firmy), předmět podnikání, výši základního kapitálu, výši vkladů včetně způsobů a lhůt splácení, jména a bydliště jednatelů, popř. členů dozorčí rady a správce vkladu. Tento dokument musí být písemný a s úředně ověřenými podpisy.

ČTĚTE TAKÉ: Zaměstnání TIPAŘ: Vydělává desítky tisíc od bazénu


Návštěva dalších úřadů

Vzhledem k tomu, že naše úřady neumí v roce 2017 komunikovat mezi sebou, musíte svou novou firmu také nahlásit na příslušné úřady, aby si vás začaly vést jako podnikatele. Naplánujte si proto také návštěvu zdravotní pojišťovny a správy sociálních věcí. Po cestě se ještě zastavte na poštu, či na pobočku CzechPointu pro výpis z obchodního rejstříku.

Štěstí přeje připraveným

Kromě formálních náležitostí vám ale také doporučujeme připravit si dostatek podkladů pro chod firmy jako takové. Do toho už vám žádný zákon mluvit nebude, zde už to závisí pouze na vašem umu a podnikatelském duchu.

Financování

Jak jsme již zmiňovali v jednom z našich starších článků, pokud nemáte našetřené vlastní finance, možností, jak získat peníze do svého podnikání, je spousta. Můžete oslovit investora, požádat o podporu formou crowdfundingu, půjčit si u banky, či zažádat o úvěr u společnosti z nebankovního sektoru.

Značka

Nemusí se vám to zdát jako stěžejní, ale dobrá marketingová a brandová strategie může být klíčem k úspěchu. Nepodceňujte silnou přípravu vašeho loga, vizuální identity, online i offline komunikace a věřte, že takové věci se v dnešní době už netýkají pouze velkých korporací, které si za ně mohou zaplatit milióny. S nárůstem malých marketingových agentur, schopných freelancerů na poli grafiky a IT a poměrně intuitivního ovládání sociálních sítí se dá i s malým kašpárkem (a trochou toho plánování) zahrát opravdu velké divadlo.

Průzkum trhu

Rada na závěr, nepodceňujte svou konkurenci. Než se pustíte do realizace svého vysněného nápadu, dejte si tu práci a zjistěte si co nejvíce informací o subjektech v daném oboru. Dnešní zákazník je rozmazlený a rád zkouší nové věci. Nemá proto cenu pouze bezduše napodobovat služby, které už zprostředkuje několik firem před vámi. Snažte se najít to, v čem jste výjimeční a to svému zákazníkovi prodejte. Je to levná cena, osobní přístup, nebo nové technologie? Postavte své jméno na něčem, co umíte pouze vy.

Autor: -kop-
Foto: shutterstock.com

ČTĚTE TAKÉ: